Reynaers žiemos sodai - iš Reynaers aliuminio profilių
Žiemos sodų augalai
admin

žiemos sodas augalams ir žmonėmsAugaluose yra žaliojo pigmento chlorofito, kuris fotosintezės būdu sugeria saulės šviesos energiją ir paverčia ją chemine energija. Nors saulės šviesa susideda iš įvairių spalvų, labiausiai chlorofitas sugeria raudoną ir mėlyną, o žalią atspindi, todėl mes augalus matome žalius. Įdomu, kad mėlynai violetinė šviesa lėtina augimą, o raudona skatina. Kad augalai gerai jaustųsi, kasdien jiems reikia gauti pakankamai natūralios šviesos. Žiemą tai beveik neįmanoma. Vidutinio klimato augalai pas mus numeta lapus ir užmiega, Viduržiemio jūros pakrančių augalai trumpam apmiršta, o subtropikų ir tropikų augalai, kurie auga visus metus be poilsio, paprasčiausiai nuskursta ir ankščiau ar vėliau žūva.

Paprastai augalams užtenka apie 1000-5000 lx (liuksų), šviesamėgiams egzotiniams augalams — per 10000 lx šviesos. Palyginimui - mokyklose, įstaigose ar namuose žmogaus akims pakanka 500 -1000 lx apšvietimo. Vidutinio klimato juostoje saulėtą žiemos dieną natūralus apšvietimas sudaro 5000-6000 lx, atvirame žiemos sode — iki 2000 lx, apsiniaukusią dieną — apie 500 lx (vakarais ir rytais dar mažiau).

Augalams apšviesti dažniausiai naudojamos natrio ir metalo - halogeninės lempos. Natrio lempų skleidžiama oranžinė ir raudona šviesa augalus skatina augti ir žydėti. Mėlynos šviesos jiems užtenka tiek, kiek gauna iš aplinkos. Jeigu gėlės stovi labai tamsioje patalpoje, papildomai apšviečiama ir metalo — halogeninėmis lempomis, kurios mėlynos šviesos turi daugiau. Lempos statomos per 1-1,5 m nuo augalų. Kad susidarytų vientisas 10000 lx apšvietimas, 1 kvad. m reikės vienos 70-90 W lemputės. Kai kuriuos tropikų augalus žiemą reikia apšviesti po 12-16 val. per dieną. Juos geriau auginti atskiroje patalpoje, nes stipri šviesa kenkia ir trukdo žmonėms.

žiemos sodas - savitas mikroklimatasŽiemos sodo mikroklimatas šiek tiek kitoks, negu kambariuose. Stiklas ar plastikas — tai ne tinkuota siena, kuri sugeria ir išgarina drėgmę. Šiltas drėgnas oras kyla iki stogo ir palietęs šaltą stiklą virsta rasa, kuri stambiais lašais krinta ant žemės ir vėl virsta garais. Atšalęs oras taip pat leidžiasi žemyn. Prastai pastatytame žiemos sode drėgmė gali kauptis tarp dvigubų langų. Drėgnoje patalpoje, kai laša ant galvos, būti nemalonu, per didelė drėgmė kenkia ir augalams, ir žmonėms, pūva baldai, pelija sienos. Žmonėms geriausia 20-22oC temperatūra ir 40-60 proc. drėgmė.

Žiemos sodą galima apšildyti elektriniais ir ventiliatoriniais šildytuvais, šildomomis grindimis arba prijungti bendrą namo apšildymo sistemą. Pastovų sveiką mikroklimatą geriausiai palaiko automatinė šildymo sistema su jautriais šilumos ir drėgmės davikliais. Tačiau be tinkamos ventiliacijos negelbės net geriausia technika. Šiltas oras visada kyla į viršų, o šaltas leidžiasi žemyn. Jeigu patalpa ne žemesnė kaip 2,5 m, o temperatūra jos viduje ir lauke skiriasi bent 5 oC, šiltas oras savaime išeis per orlaidę viršuje, o šaltas įeis apačioje. Orlaidės turi sudaryti ne mažiau kaip 3-10 proc. bendro stiklinio karkaso ploto.

Paprasčiau naudoti elektrinius ventiliatorius su temperatūros ir slėgio davikliais, kurie automatiškai reguliuoja šalto ir šilto oro sroves. Dar geriau būtų įsigyti vieną bendrą mikroklimato palaikymo sistemą, kuri automatiškai šildytų, drėkintų ir vėdintų žiemos sodą.

Žiemos sodasAugalai geriausiai jaučiasi, kai gauna pakankamai šilumos, šviesos ir drėgmės. Žiemos sode jie sodinami tiesiai į žemę arba į vazonus. Vazonuose augalus paprasčiau prižiūrėti — genėti, laistyti ir tręšti, bet jie būna mažesni už augančius žemėje. Dažniausiai žiemos soduose išklojamos plytelės, jas lengva ir paprasta valyti. Kartais grindyse paliekamos angos labai dideliems arba greitai augantiems augalams, kuriems net didžiausi vazonai yra per maži.

Jeigu žiemos sode planuojama įrengti svetainę, jame turi tilpti nedidelis stalas ir keletas kėdžių arba krėslų. Gėlės statomos grupėmis, nuo žemiausių iki aukštų, kad gražiai atrodytų ir jas tolygiai apšviestų saulė. Vieniems augalams visus metus reikia 20oC šilumos, o kiti žiemą ilsisi. Jie pernešami į šviesią ir vėsią patalpą.

Žiemos soduose galima prailginti brugmansijų, lantanų, bugenvilijų ir kitų vasarą lauke auginamų egzotinių gėlių vegetaciją, pratęsti jų žydėjimą.

Šaltinis www.rojaussodai.lt



>> Parodyti visus šios kategorijos straipsnius
<< Atgal į pirmąjį straipsnių puslapį

Įvertinimas
Dar nevertintas

Žiemos sodai

Ziemos-sodas-foto9

Savaitės sodas

REYN-0266

Sveiki

Vartotojas:

Slaptažodis:


Prisiminti mane


(c) 2005 Ziemos-sodai.lt informaciją kopijuoti ar kitaip naudoti be autorių sutikimo draudžiama. Sukūrė administracija.lt, parengė Reynaers Vilnius.